Kategoriler
Genel

Yasin Suresi Önemi

Yasin Suresi Önemi hakkındaki bazı rivayetler ve hadisler şöyledir;

Yasin-i Şerif müslümanların en çok okuduğu surelerden biridir.

Yasin -i Şerif’in Peygamberimiz Muhammed Mustafa (s.a.v) için önemi çok büyüktür. Peygamberimiz Hz. Muhammed, Yasin Suresinin önemi hakkında birçok hadis buyurmuştur.

Sevgili peygamberimiz, Yasin Suresine Kuran-ı Kerim’in kalbi demiş ve şöyle buyurmuştur : “Her şeyin bir kalbi vardır. Kur’anın kalbi de Yasindir. Kim Yasin’i okursa, Cenab-ı Hak ona Kur’anı on kere hatmetmiş sevabı verir”.

Yasin Suresi insanoğlu için manevi anlamda kurtarma simidi gibidir. Peygamberimiz (s.a.v) : “Sure-i Yasin’i ölmek üzere olan kimsenin üzerine okuyun”. Bir diğer hadis : “Sure-i Yasin ölümü yaklaşan hastanın yanında okursa Allak Teala onun can vermesini hafifletir”. Bir diğer hadisinde ise : “Geceleri Allah Tealanın rızası için Yasin-i Şerif okuyan kimsenin kul hakkından başka bütün günahları affedilir” buyurmuştur.

Yasin-i Şerif okuyanın günahları hafifletilir yada bağışlanır. Kirlenmiş ruhlara ve canlara okunduğunda, tertemiz bir kanla, temizlenmiş bir kalple bakar insanoğlu dünyaya…

Yasin Suresi inanarak ve niyet ederek okunmalıdır. İnançla okunduğunda, insanoğluna ummadığı anda Allah C.C tarafından rızk gelir. Yasin Suresini 70 defa okuyana kapalı hacet kapıları açılır. Ödenmesi zor bir borca giren kişi sabaha karşı abdest alıp kıbleye dönerek 7 gece Yasin-i Şerif okursa Allah yardımcısı olur.

Susuz kalan suya kanar.

Eceli gelmeyen hastaya okunursa, hasta şifa bulur. Eceli gelen hasta ise, ölüm acısı tatmaz. Ölüm anında o kişiye cennet melekleri gözükür. İnsan korktuklarından emin olur. Kayıp olan için okunursa çabuk bulunur.

Bekar olanlar kolay evlenir.

Garip olan kişi okursa feraha kavuşur.

Bir hadis-i şerifte buyrulur ki : “Her kim Cuma günü annesinin veya babasının kabrini ziyaret eder de baş ucunda Yasin suresini okursa, okuduğu her harfi adedince onlar bağışlanır”.

“Yasin’i her gece okumaya devam eden kimse şehit olarak ölür”.

“Yasin-i Şerif okuyunuz. Onda on bereket vardır. Aç okursa, doyar. Susayan okursa, suya kavuşur. Hasta okursa şifa bulur. Korkan okursa, emin olur. Mahzun okursa, feraha kavuşur. Çıplak okursa, giyinir. Ölü üzerine okunursa, azabı hafifler. Bekar okursa, evlenir. Kayıp bulunur. Misafir okursa, yardım görür. ” buyrulmuştur.

“Kur’an’ı Kerim’de bir sure vardır ki, ona Allah katında ” Azime ” denir. O sureyi okuyan kimse, kıyamet günü çok kimseye şefaat edecektir. O sure Yasin suresidir”.

Hz Aişe (r.a) dan ; “Muhakkak ki Kur’an’da bir sure vardır. Kendisini çok okuyana şefaat eder. Dinleyen ise mağfiret olunur. O, Sure-i Yasin’dir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir